CzGru17

Sukces społeczeństwa obywatelskiego !

Do powszechnej krytyki "Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin" , w której mieliśmy jako Fundacja i Ogólnopolska Koalicja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" skromny udział, dołączyło Ministerstwo Środowiska z Ministrem prof. M.Orionem -Jedryskiem !

 


To jemu właśnie przekazaliśmy wspólne stanowisko w sprawie zapisów Księgi, podpisane przez starostów, wójtów, burmistrzów, przewodniczących rad i mieszkańców z zagrożonych odkrywkami gmin oraz liczne organizacje pozarządowe.
Akcja obywatelska była więc skutecznaEmotikon smile... nie da się ukryć, burza wokół Księgi , 8000 uwag jakie wpłynęły do MŚ zrobiły swoje.
Sekretarza stanu, Głównego Geologa Kraju trzymamy zatem za słowo !
Cieszy nas, że Pan Profesor przyłączył się do protestu przeciwko dokumentom Ministerstwa - choć dziwi jednak, że dopiero teraz.
Była szansa zrobić to wcześniej, choćby w Legnicy 3 grudnia br. podczas spotkania konsultacyjnego pt. „Biała księga ochrony złóż kopalin – wyzwanie dla samorządów”. Mimo zaproszenia, nikt z MŚ nie przekazał nam wtedy -jak się dopiero dziś okazało - podobnie krytycznego jak nasze stanowiska Pana Ministra.
O tym, że Księga cyt. " nie ma żadnej wartości merytorycznej" mówimy od dnia jej ogłoszenia !
Uwaga : kolejna konferencja pod hasłem „WODA CZY KOPALNIE ODKRYWKOWE ?” poświęconą m.in. zapisom Białej Księgi oraz zagrożeniom jakie niosą odkrywki dla mieszkańców Wielkopolski i innych regionów naszego kraju już jutro tj. 18 grudnia, Kościański Ośrodek Kultury, godz. 11.00. Zapraszają Starosta kościański Bernard Turski oraz Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

 

- Uznaję ten dokument jako niebyły, to nieco farsa i groteska - tak wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek ocenił przygotowaną przez poprzedni rząd…
PORTALSAMORZADOWY.PL
Początek strony