PtWrz30

ZE PAK czy rzepak? Raport o kosztach zewnętrznych kopalni i elektrowni ZE PAK S.A.

Warszawa, Legnica, 30 września 2016

Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” publikuje raport „ZE PAK czy rzepak? - Oddziaływanie społeczne i zdrowotne spółek należących do ZE PAK oraz koszty zewnętrzne planowanych przez ZE PAK kopalni odkrywkowych węgla brunatnego”.

Raport jest próbą wywołania dyskusji społecznej na temat ogółu zysków i strat, będących wynikiem wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz produkcji energii poprzez jego spalanie. Autor dokumentu analizuje, czy jest sens i czy da się zgodnie z polskim i unijnym prawem otwierać nowe odkrywki węgla brunatnego, a także kto w rzeczywistości finansuje niezapłacony przez spółkę ZE PAK rachunek szkód.

Grupa kapitałowa ZE PAK jest właścicielem czterech elektrowni opalanych węglem brunatnym, zlokalizowanych w centralnej Polsce, w województwie wielkopolskim. Paliwo dla elektrowni jest pozyskiwane w tzw. „zagłębiu konińskim”, z wieloodkrywkowych kopalni Konin i Adamów. Obecnie czynnych jest 5 odkrywek, z których 2 zostaną w najbliższym czasie zamknięte. ZE PAK dąży do uruchomienia nowych odkrywek, które zapewniłyby węgiel dla elektrowni na kolejną dekadę.

Korzyści z produkcji i sprzedaży energii na bazie węgla brunatnego oraz miejsca pracy dzięki nie utrzymane są wielkokrotnie mniejsze od strat dla lokalnej gospodarki, ludzi i środowiska. A zatem, czy tworzenie nowych odkrywek jest uzasadnione?

Otwieranie nowych odkrywek wiąże się z coraz większym oporem społecznym, czego wyrazem są wielotysięczne protesty w południowej Wielkopolsce oraz wygrane przez przeciwników budowy odkrywki Dęby Szlacheckie referendum w gminie Babiak w czerwcu 2015 roku. Przeciwnicy odkrywek zwracają uwagę szczególnie na wysokie koszty dla lokalnej społeczności, środowiska, uciążliwość kopalni związaną z hałasem, zapyleniem oraz pogłębiającym się niedoborem wody.

„ZE PAK, w pogoni za zyskiem, nie jest zainteresowany podjęciem dyskusji o całościowym rachunku zysków i strat dla ogółu społeczeństwa oraz dla społeczności lokalnej terenów, na których planowane są kopalnie odkrywkowe.” - pisze Kuba Gogolewski, autor raportu.

Raport koncentruje się na działalności koncernu ZE PAK, który jako przedsiębiorstwo prywatne, wytwarzające energię elektryczną w ponad 90% z węgla brunatnego, pozwala zwysoką dokładnością wykazać związek między zmianami w otoczeniu zewnętrznym, a sytuacją oraz działaniami podejmowanymi przez spółkę. Przypadek ZE PAKu pozwala zilustrować koszty społeczne, wynikające z działalności oraz ewentualnego ogłoszenia upadłości spółki. Ukazuje również ograniczenia odpowiedzialności społecznej, środowiskowej i zdrowotnej przedsiębiorstw prywatnych.

Drugą, równie ważną kwestią analizowaną w raporcie, jest pytanie – czy istnieje możliwość uruchomienia zgodnie z obowiązującym prawem nowych kopalń odkrywkowych przez spółkę ZE PAK bez naruszenia prawodawstwa UE, a w szczególności w zgodzie z celami i wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej ? Jak pokazuje raport - nie ma takiej możliwości.

Raport zostanie zaprezentowany podczas konferencji prasowej 30 września 2016 (piątek) o godz. 11.00 w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

Kontakt:

Kuba Gogolewski, Fundacja „RT -ON”,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. +48 661863478

FUNDACJA „ROZWÓJ TAK - ODKRYWKI NIE”
ul. Rycerska 24 59-220 Legnica e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
www.rozwojtak-odkrywkinie.pl

raport

wnioski i rekomendacje

RAPORT DO POBRANIA (pdf)

Początek strony