>
05-12-2016

ZAPROSZENIE

Regionalna konferencja samorządów i organizacji pozarządowych pt.: Odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego na złożu „Legnica” - zamknięta sprawa czy realne zagrożenie?

Legnica, 9 grudnia 2016 r. g.11.00, KGHM Letia Business Center - Legnicki Park Technologiczny, ul. Rycerska 24, sala Concordia

Patronat honorowy: Starosta Legnicki Janina Mazur

Fundacja „Rozwój Tak -Odkrywki Nie” oraz Wójtowie, Burmistrzowie, Przewodniczący Rad Gmin: Kunice, Miłkowice, Ruja i Prochowice jako patroni i partnerzy spotkania, zapraszają na konferencję w sprawie powracających planów eksploatacji złoża węgla brunatnego „Legnica”.

W trakcie spotkania: przypomnimy przyczyny społecznych protestów przeciwko odkrywkowym kopalniom węgla brunatnego i ochronie złóż kopalin oraz stanowisko mieszkańców regionu legnickiego zagrożonych odkrywką wyrażone w referendum z 27 września 2009. Ważne i wiążące referendum odbyło się wówczas jednocześnie na terenie sześciu gmin: Kunice, Ruja, Miłkowice, Lubin, Ścinawa i Prochowice. Omówimy potencjalne skutki społeczne, ekonomiczne i środowiskowe objęcia ochroną złóż węgla i ich eksploatacji. Odpowiemy na dylemat: Woda i żywność czy węgiel brunatny, co należy chronić?

Wśród zaproszonych gości i prelegentów oprócz samorządowców, radnych, mieszkańców gmin, organizacji pozarządowych znajdą się m.in. naukowcy i eksperci w tym: dr Benedykt Pepliński (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), dr hab. Leszek Pazderski oraz dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju, autor publikacji „Węgiel już po zmierzchu”.

Konferencję zwieńczy dyskusja z udziałem gości i ekspertów oraz wspólne stanowisko w sprawie planów budowy nowych odkrywek węgla brunatnego.

 

Pobierz załącznik:
Początek strony