PnGru12

Samorządy powiatu legnickiego murem przeciw odkrywce !

9 grudnia 2016 r. w Legnicy, odbyła się zorganizowana przez Fundacje „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” w porozumieniu z włodarzami gmin: Kunice, Miłkowice, Ruja i Prochowice (partnerzy spotkania) regionalna Konferencja samorządów i organizacji pozarządowych pt: Odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego na złożu „Legnica” – zamknięta sprawa czy realne zagrożenie?

 

Konferencja miała na celu przypomnienie stanowiska mieszkańców gmin regionu legnickiego zagrożonych planami eksploatacji złóż węgla brunatnego wyrażonego w trakcie największego w historii wolnej Polski udanego, tj. ważnego i wiążącego referendum lokalnego, które odbyło się 27.09.2009 jednocześnie na terenie sześciu gmin Kunice, Ruja, Miłkowice, Lubin, Ścinawa i Prochowice. W prawomocnym głosowaniu obywatele wypowiedzieli się wówczas przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Wójtowie i Starosta Legnicki - potwierdzili - wyniki referendum obowiązują, podobnie jak uchwały rad. Zagrożenie jest realne ale z naszej strony nic się nie zmieniło - jesteśmy przeciw odkrywkom! Będziemy czujni bo lobby odkrywkowe nie śpi - tego czego nam teraz potrzeba to spokój i rozwój bez widma budowy kopalni odkrywkowej, pozostajemy razem w sprzeciwie: powiedzieli wójtowie, burmistrz i starosta legnicki, honorowy patron konferencji.

Prezes Fundacji „RT -ON” Tomasz Waśniewski: „Wynik referendum oraz stanowisko Rad Gmin w formie uchwał powinien był zamknąć sprawę raz na zawsze i umożliwić gminom naszego regionu spokojny rozwój. Niestety, co jakiś czas w wyniku nieodpowiedzialnych działań sektora węglowo-energetycznego sprawa powraca - czy to, jak przed rokiem w formie zagrożenia objęcia złoża „Legnica” tzw. ochroną (vide „Biała Księga”) czy z kolei zorganizowanego niedawno w Legnicy (28.10.16) pod patronatem Ministra Energii sympozjum w sprawie zagospodarowania złoża węgla brunatnego „Legnica” i rzekomych korzyści płynących z jego eksploatacji. Współorganizatorem konferencji zwolenników budowy odkrywki był min. Urząd Gminy Lubin.   Wśród opinii publicznej mogło zatem powstać wrażenie, że stanowisko innych samorządów m.in. gmin powiatu legnickiego uległo zmianie - co jak się okazało zupełnie nie ma pokrycia w faktach! ...". Zostaliśmy jako Fundacja „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” poproszeni - dodaje Tomasz Waśniewski - by w formie konferencji z udziałem naukowców i ekspertów przypomnieć potencjalne skutki społeczne i środowiskowe objęcia ochroną złoża węgla brunatnego Legnica a następnie jego eksploatacji, które dotkną głównie mieszkańców gmin wiejskich powiatu legnickiego.

Ponownie   pokazaliśmy ciemną stronę inwestycji w węgiel brunatny oraz możliwe alternatywy rozwojowe dla gmin bez konieczności dewastacji wybudowanej ogromnym wysiłkiem infrastruktury komunalnej, zniszczenia istniejących miejsc pracy, masowych wysiedleń i ludzkich dramatów.

Na temat wpływu górnictwa odkrywkowego i spalania węgla na środowisko oraz zdrowie mieszkańców opowiedzieli reprezentanci Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” Radosław Gawlik (Eko- Unia), Józef Drzazgowski (Przyjezierze) oraz eksperci i naukowcy dr Michał Wilczyński, dr hab. Leszek Pazderski, dr Benedykt Pepliński i dr Bartłomiej Igliński. Spotkanie poprzedziła konferencja prasowa.
W konferencji uczestniczyli też samorządowcy z Wielkopolski borykający się z planami budowy nowych odkrywek w tym Starosta Kościański oraz cała 15 osobowa legnicka rada powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa zdjęć z kampanii referendalnej i późniejszych protestów przeciwników odkrywek .  

 

{gallery}konferencja-09-12-2016{/gallery}

 
Początek strony