ŚrCze21

Zbyt wolna zmiana na lepsze. Banki wciąż pożyczają najbrudniejszym firmom

banking on klimatCoroczny raport ujawnia, że 37 największych banków w Europie, USA, Azji, Kanadzie i Australii zainwestowało 87 miliardów USD w paliwa kopalne, tylko w roku 2016.

 Raport, wydany dzisiaj z pomocą Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" , przez organizacje takie jak BankTrack, Sierra Club, Oil Change International i Rainforest Action Network, ujawnia, że największe banki nadal napędzają zmiany klimatu poprzez finansowanie inwestycji w najbardziej szkodliwe paliwa kopalne. Mimo, że w 2016 roku stwierdzono spadek tych inwestycji, banki nadal finansują je na skalę, która w szybkim tempie doprowadzi do przekroczenia poziomu emisji pozwalającego utrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, jak zakłada Porozumienie Paryskie.

W 2014 roku banki przeanalizowane w raporcie zainwestowały 92 miliardy USD w najbardziej szkodliwe paliwa kopalne, w 2015 roku, ta suma wzrosła do 111 mld. W ubiegłym roku mieliśmy po raz pierwszy do czynienia ze znaczącym, aż 22% spadkiem, jednocześnie nadal wiadomo, że aby utrzymać katastrofalny wzrost temperatury tylko na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, należy całkowicie wycofać się z wydobycia wysoce emisyjnych paliw a banki powinny wdrożyć polityki przeciw finansowaniu powyższych. Raport skupia się na finansowaniu najbardziej wysoce emisyjnych, ryzykownych finansowo i szkodliwych dla środowiska inwestycji w sektorze paliw kopalnych. Jest to finansowanie tzw. ekstremalnego wydobycia ropy (piaski bitumiczne,Arktyka, wydobycie z głębokiego dna morskiego), wydobycia węgla, energetyki opartej na węglu i eksportu gazu ziemnego.

Kuba Gogolewski, z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, zauważa: „Finansowanie firm, które otwierają nowe kopalnie węglowe i oparte na węglu elektrownie, czy planują takie projekty w przyszłości, stoi w całkowitej sprzeczności z nauką o zmianach klimatu. To tylko kwestia czasu kiedy na całym świecie wspólnoty dotknięte skutkami zmian klimatu zaczną działania prawne nie tylko przeciw firmom prowadzącym działania oparte na węglu ale też przeciw bankom, które te działania finansują.”

 

Cały raport dostępny jest tutaj

 

Początek strony