PnLip03

Nowe elektrownie węglowe zagrażają planecie

W 64 krajach świata planowane jest powstanie ponad 1500 nowych bloków węglowych – skutki tych inwestycji będą opłakane dla klimatu.

 

W 2015 roku, w ramach Porozumienia 197 krajów zobowiązało się do działań pozwalających zatrzymać wzrost globalnego ocieplenia na bezpiecznym dla ludzkości poziomie, nie przekraczającym 2 stopni Celsiujsza w porównaniu z erą przedindustrialną. Tymczasem obecnie, w 2017 roku na świecie planowane jest powstanie ponad 1500 nowych bloków węglowych w ponad 850 miejscach w 64 krajach.

W wydanym  raporcie niemieckiej organizacji Urgewald. opisane są 120 firmy: takie które na przykład planują spalanie węgla w krajach, gdzie do tej pory nie było elektrowni węglowych - takich jak Egipt, Malawi, Wenezuela oraz takie, które planują powiększenie mocy istniejących elektrowni powyżej 3000 MW. Budowa elektrowni węglowych w krajach, gdzie do tej pory ich nie było powoduje zależność od tego źródła energii na kolejne dekady. Aby działać opłacalnie, elektrownie węglowe muszą operować co najmniej przez 40 lat. Jeśli firmy wymienione w raporcie uzyskają finansowanie i zrealizują swoje projekty, temperatura wzrośnie o ponad 4 stopnie Celsjusza, czeka więc nas klimatyczny koszmar.

W Polsce bloki węglowe chcałyby uruchomić takie spółki energetyczne jak PGE, Tauron, Enea i Energa. Celem raportu jest zwrócenie uwagi banków oraz pozostałych instytucji finansowych, że obecnie używane przez nie kryteria finansowania nowych inwestycji już nie wystarczą i że na finansowanie nowych bloków węglowych należy patrzyć w dużo szerszym kontekście niż dotychczas; w kontekście długotrwałych kosztów środowiskowych i społecznych związanych ze spalaniem i wydobyciem węgla.

"Raport jest kolejnym dowodem na to, ze uwaga społeczności międzynarodowej skupia się na nowych elektrowniach węglowych oraz roli jaka pełnią instytucje finansowe w ich powstawaniu” komentuje Kuba Gogolewski, kampanier finansowy z Fundacji "Rozwój TAK -Odkrywki NIE" - „Oznacza to, ze polskim grupom energetycznym będzie jeszcze trudniej pozyskać finansowanie dla planowanych inwestycji, zaś koszt pozyskania kapitału na nowe bloki węglowe, np. takie jak planowany przez Energe i Enea w Ostrołęce będzie coraz wyższy.”

Raport, w języku angielskim, dostępny jest tutaj.

 

Początek strony