WtSie29

"Straż Niebieskiego Złota" przygląda się Nysie Łużyckiej - międzynarodowy spływ Nysą Łużycką - 2 Września 2017

W dwa pierwsze weekendy września obędzie się 5 spotkań społeczności lokalnych, żyjących w najbliższym sąsiedztwie Nysy Łużyckiej z ekspertami działającymi na rzecz dobrostanu rzek w Polsce. 
 
W Hradku nad Nysą, Posadzie, Radomierzycach, Łęknicy, Zasiekach i Gubinie w weekendowe wieczory w międzynarodowym polsko-czesko-niemieckim gronie będzie można obejrzeć filmy na temat wody w Nysie Łużyckiej, posłuchać prelekcji na temat bioróżnorodności wokół rzeki a także w jaki sposób prawa człowieka wiążą się z tematem wody. Specjalnym gościem spływu będzie Dominik Dobrowolski - podróżnik, ekolog, inicjator i organizator wielu akcji w niezwykły sposób przybliżających ideę dbania o środowisko naturalne człowieka.
 
"Organizując to wydarzenie zadawaliśmy sobie pytanie: kto zatroszczy się o rzekę, której tak wiele zawdzięczamy? Kto stanie na straży „niebieskiego złota”, bez którego nie ma życia? - mówi Monika Sadkowska z organizującej wydarzenie Fundacji RT-ON - odpowiedzią jest właśnie ten edukacyjny spływ kajakowy - o rzekę zatroszczą się Ci którzy ją najlepiej znają - osoby, które mieszkają w jej okolicy i naukowcy, przyrodnicy, którzy poświęcili lata na badanie fenomenu rzek i wody w nich płynącej." 
 
Spotkania organizowane wzdłuż rzeki, w miarę kolejnych przepłyniętych kajakami kilometrów są okazją do świętowania związku lokalnych społeczności z rzeką i lepszego jej poznania. Ale podczas tych wieczornych dyskusji poruszane będą również tematy zagrożeń jakie stoją przed Nysą Łużycką.
 
Według prognoz naukowych w najbliższej przyszłości spodziewamy się między innymi obniżenia poziomu wód gruntowych oraz zmiany ich właściwości chemicznych i biologicznych. Z czego wynikają przewidywane przez naukowców zmiany, czy jesteśmy w stanie je złagodzić i jak możemy zadbać o rzekę oraz społeczności z nią związane? – o tym także  będzie można rozmawiać podczas wieczornych spotkań.
 
Oto najbliższe spotkania:
 
2.09, sobota
Godzina: 18:00 
Miejsce: Świetlica Posada 23
• Film: "Nie poddawaj się. Polski węgiel, czeska woda i podgrzewanie Ziemi” 20 min. czeski film z napisami polskimi i niemieckimi
• Prelekcje:
Woda a przedsięwzięcia przemysłowe w regionie Bogatyni - Zbigniew Szatkowski 
Prawa człowieka do czystych rzek - Barbara Grzebulska 
Co każdy może zrobić dla ochrony Nysy Łużyckiej? - Kuba Gogolewski
• Dyskusja
• Prezentacja: „Recykling Rejsy” – Dominik Dobrowolski www.cycling-recycling.eu
 
3.09 niedziela
Godzina: 17:00
Miejsce: Centrum Rekreacyjno – Turystyczne w Radomierzycach 
• Film: "Nie poddawaj się. Polski węgiel, czeska woda i podgrzewanie Ziemi” 20 min. czeski film z napisami polskimi i niemieckimi
• Prelekcje:
Bioróżnorodność w otoczeniu Nysy Łużyckiej - Jolanta Loritz-Dobrowolska 
Prawa człowieka do czystych rzek – Barbara Grzebulska 
Co każdy może zrobić dla ochrony Nysy Łużyckiej? – Kuba Gogolewski 
• Dyskusja
 
Kontakt: Monika Sadkowska tel. 661 863 993 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Początek strony