WtKwi03

Greckie odkrywki w obiektywie The Guardian

Fotorelacja "Lignite mining: Greece’s dirty secret - in pictures" (LINK)

Tłumaczenie:

Kopalnie węgla brunatnego: brudna tajemnica Grecji w zdjęciach

Wydobywanie węgla brunatnego w Grecji to ogromny przemysł. Wraz z Niemcami, Polską i Czechami kraj ten odpowiada za ponad jedną trzecią światowej produkcji tego surowca. Ale dla mieszkańców wiosek na terenach wydobywczych w Zachodniej Macedonii, ma to wiele negatywnych skutków: od wysiedleń po problemy zdrowotne. Fotografie i dane: Anna Pantelia

(1) Gęsty pył zawieszony w atmosferze blokuje promienie słoneczne nad Ptolemaidą, miastem położonym 500 kilometrów na północny-zachód od Aten w regionie zachodniej Macedonii, znanym z kopalni węgla brunatnego i elektrowni zasilanych tym surowcem.

Kostas pracuje jako ochroniarz dla państwowej firmy Public Power Corporation (PPC), podobnie jak jego ojciec przed nim. "Mój ojciec zmarł na raka, gdy miałam 12 lat", mówi. "Czterej inni mężczyźni z jego zmiany również stracili życie z powodu raka."

(2) Pomimo surowych unijnych przepisów dotyczących węgla i malejących zysków branży, Grecja zainwestowała 1,3 mld euro w budowę dwóch nowych elektrowni w okolicy.

(3) Za postapokaliptyczny krajobraz Ptolemaidy odpowiada rozległa czarna kopalnia, która rozciąga się na 625 mil kwadratowych, obejmując kilka opuszczonych wiosek. Ptolemaida jest największą kopalnią na Bałkanach i odpowiada za 30% produkcji energii elektrycznej kraju.

(4) Grecja wraz z Niemcami, Polską i Czechami odpowiada za ponad jedną trzecią światowej produkcji węgla. Jednakże węgiel jest jednym z najgorszych źródeł toksycznych zanieczyszczeń powietrza. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała do wiadomości, że ​​7 milionów ludzi zginęło w wyniku narażenia na zanieczyszczenia powietrza tylko w 2012 roku. W Europie każda śmierć wynikająca z narażenia na zanieczyszczone powietrze następuje przedwcześnie o około 11 lat.

(5) Według raportu Greenpeace Silent Killers, spalanie węgla powoduje w Grecji ponad 1200 przedwczesnych zgonów.

(6) W liście do greckiego Ministerstwa Zdrowia, zastępca regionalnego kierownika ds. zdrowia napisał, że siedem na 10 zgonów w Ptolemaida jest związanych z rakiem lub chorobą zakrzepowo-zatorową (udar, zatorowość płucna). Przypadki zachorowań na raka wzrosły o 16% od 1950 r. Obecnie liczba ta wynosi 30,5%. Średnia długość życia w regionie systematycznie spada.

(7) Właściciele kopalni PPC i jej partnerzy stworzyli 10 000 miejsc pracy w Zachodniej Macedonii, gdzie bezrobocie podczas kryzysu finansowego było najwyższe w Grecji. Od ponad 60 lat lokalna społeczność pracuje w branży produkcji energii. Prywatyzacja PPC w ramach greckiego pakietu pomocowego, a także unijny program wygaszania produkcji węgla, doprowadziły społeczność lokalną do upadku gospodarczego i impasu. Wielu, podobnie jak Kostas, poświęca swoje zdrowie za jedyne 680 euro miesięcznie, podczas gdy inni musieli oddać ziemię i domy, które zostały wchłonięte przez rozszerzające się kopalnie. Od 1976 r. przesiedlono ponad 4000 mieszkańców pięciu różnych wsi znajdujących się na złożach węgla.

(8) Zdemolowane domy, kilka głodnych bezpańskich psów, niszczejące kościoły: to Mavropigi, ostatnia opuszczona wioska gotowa do rozbiórki pod kopalnię.

(9) Aristokratis i jego żona to dwójka z 10 ostatnich mieszkańców Mavropigi. Mimo że PPC oficjalnie przeniosło mieszkańców Mavropigi, niektórzy nadal mieszkają w wiosce, która przylega teraz do kopalni i nie ma już bieżącej wody. "Mam tu moją żonę i moje psy. Nie chcę mieszkać nigdzie indziej, to mój jedyny dom ", mówi.

Początek strony