PnMaj21

Międzynarodowy spływ po Nysie Łużyckiej dla czystego powietrza za nami

Międzynarodowy spływ po Nysie Łużyckiej dla czystego powietrza pod hasłem "Weź oddech!" za nami

Czysta woda i czyste powietrze nad Nysą Łużycką i regionem Bogatyni - takie cele przyświecały kajakarkom i kajakarzom, którzy 18 maja br. płynęli po naszej granicznej rzece. To był już drugi międzynarodowy spływ po Nysie Łużyckiej zorganizowany przez Fundację „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Tym razem odbył się on pod hasłem "Weź oddech!" i wpisał się w obchody samorządowego roku Odry i jej dorzecza.

 – Nysa Łużycka jest cudowna! Ale prosi o naszą pomoc – mówi Dominik Dobrowolski (www.recykling-rejs.pl), uczestnik spływu. – Nie zaśmiecajmy jej! Zatrzymajmy ścieki, nie zatruwajmy jej odpadami i pyłami z kopali odkrywkowej i elektrowni w Turoszowie!

Dziękuję wszystkim za wspólne wiosłowanie! Wszystko jest w naszych rękach: czeskich, polskich i niemieckich. Rzeka nas łączy i potrzebuje naszej pomocy - dodaje Katarzyna Czupryniak (Fundacja RT-ON), organizatorka spływu.

W spływie wzięli również udział: Radosław Gawlik z zespołem Stowarzyszenia „Eko-Unia”, goście z Niemiec i Bogatyni oraz kajakarze z Radomierzyc.

Wody, słońca, zdrowej żywności i czystego powietrza węglem nie zastąpimy,  musimy je chronić...  – komentuje Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „RT-ON”.  – Wrócimy tu za rok, a może wcześniej - dodaje. To ważne, aby zwracać uwagę na jakość środowiska, w którym żyjemy. Nysa Łużycka jest lokalną perłą i ma ogromny potencjał dla rozwoju turystyki w tym transgranicznym regionie. Chcemy pomóc mieszańcom Bogatyni i Zgorzelca promować ten piękny zakątek, który ze względu na przemysł wydobywczy ma swoje problemy m.in. z zanieczyszczeniem powietrza.

 

 

Początek strony