ŚrMaj30

Inwestycje Nationale Nederlanden napędzają rozbudowę mocy węglowych w Polsce

31 MAJA 2018, PRESS RELEASE

 

 

Nationale Nederlanden jest zaangażowane w polski sektor węglowy, który według szacunków każdego roku odpowiedzialny jest za ok. 5,8 tyś przedwczesnych zgonów w Europie. Dalsza rozbudowa mocy węglowych zagraża też realizacji międzynarodowych celów klimatycznych określonych w Porozumieniu Paryskim z 2015 roku. Podczas odbywającego się w czwartek 31 maja w Hadze walnego zgromadzenia akcjonariuszy NN, przedstawiciel Fundacji „RT-ON” będzie nawoływał władze firmy do wycofania ponad 500 mln euro zainwestowanych w polski sektor węglowy.

Nie ulega wątpliwości, że inwestycje Nationale Nederlanden w spółki polskiego sektora węglowego są sprzeczne nie tylko z firmową polityka zrównoważonych inwestycji, ale także z międzynarodowymi wysiłkami mającymi ograniczyć zmiany klimatu. Spółki, w które NN inwestuje planują otwarcie nowych kopalń i elektrowni węglowych, co może uzależnić nas od węgla na kolejne lata. Trzeba temu zapobiec, a jednym z istotnych aktorów jest właśnie NN”

Jan Chudzyński, Fundacja „RT-ON”

Inwestując w polskie kopalnie i elektrownie węglowe, Nationale Nederlanden świadomie przyczynia się zarówno do zmian klimatu, jak i problemów zdrowotnych w Polsce. Nawołujemy NN do dywestycji. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla zarabiania na niszczeniu Ziemi.

Liset Meddens, dyrektorka „Fossil Free NL”

Według dostępnych danych, na koniec 2017 roku prowadzony przez Nationale Nederlanden fundusz emerytalny NN OFE i zarządzająca aktywami spółka NN Investment Partners TFI posiadały akcje polskich spółek z sektora węglowego o wartości ponad 500 milionów euro. W ich portfolio znalazły się m.in. akcje Enei i Energi, które wspólnie planują budowę kontrowersyjnej Elektrowni Ostrołęka, a także akcje PGE i ZE PAK, które zamierzają otworzyć nowe odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego.

Fundusz emerytalny NN OFE jest największy na polskim rynku, i jak ujawniono m.in. w wydanym w lutym br. raporcie Unfriend Coal [1], posiada też największe środki zainwestowane spółkach polskiego sektora węglowego.

 

Kontakt: Jan Chudzyński, koordynator ds. towarzystw ubezpieczeniowych, Fundacja „RT-ON”

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 0048 534 634 889


Przypis:

[1]Dirty business: insurers supporting the growth of Polish Coal,Unfriend Coal, February 2018


 Fundacja "RT-ON" jest częścią koalicji międzynarodowych organizacji pozarządowych pod nazwą Unfriend Coal. Wzywa ona wszystkich ubezpieczycieli do wycofania się z udzielania ochrony ubezpieczeniowej zarówno nowym, jak i istniejącym elektrowniom węglowym, kopalniom oraz powiązanym z nimi projektom infrastrukturalnym. Na ubezpieczycielach spoczywa bowiem wyjątkowa odpowiedzialność za powodzenie transformacji ku gospodarce niskoemisyjnej. Rezygnując z ubezpieczania i inwestowania w projekty węglowe, mogą poprawić zdrowie publiczne, wydłużyć życie tysięcy ludzi oraz znacząco wesprzeć dążenia do osiągnięcia wypracowanych podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu międzynarodowych celów emisyjnych i walkę z niebezpiecznymi zmianami klimatu.

Pobierz załącznik:
Początek strony