PtWrz20

10-lecie największego udanego referendum lokalnego w Polsce. Region Legnicy i Lubina bez kopalni węgla brunatnego! [27 września, Legnica Letia Business Center, 17:30]

27 września 2009 roku w sześciu dolnośląskich gminach subregionu legnickiego - Lubinie, Kunicach, Miłkowicach, Rui, Ścinawie i Prochowicach - odbyło się największe prawomocne referendum w historii wolnej Polski. Ponad 90 procent głosujących w każdej z gmin opowiedziało się przeciwko budowie kopalni odkrywkowej pod Legnicą. Mieszkańcy opowiedzieli się za rozwojem swoich gmin bez odkrywki, dając władzom samorządowym silny mandat do sprzeciwu wobec projektu i wdrożenia ich woli w życie. Węgiel brunatny eksploatować miała Polska Grupa Energetyczna(PGE SA), do której należą kopalnie i elektrownie m.in. w Bogatyni i Bełchatowie.

Dziś plany budowy kopalni "Legnica" dzięki determinacji obywateli odchodzą w niebyt. W 10 rocznicę referendum, 27 września, Fundacja “Rozwój TAK - Odkrywki NIE” organizuje konferencję pt.: „Głosuję-decyduję.10-lecie referendum lokalnego w sześciu gminach subregionu legnickiego”. Wydarzenie zacznie się o godzinie 17:30 w holu Letia Business Center, w Legnicy przy Rycerskiej 24.

Obchody 10-lecia honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Obywatelskich - referendum  z 2009 r.  miało w ocenie RPO “szczególne znaczenie dla budowy społeczeństwa obywatelskiego." Dzięki głosom mieszkańców Dolnego Śląska wydarzenie jest współfinansowane w ramach „Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego-Aktywny Dolny Śląsk”. Na konferencji wystąpią prof. Bożena Ryszawska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - ekonomistka zajmująca się odpowiedzialnością ekologiczną instytucji finansowych oraz dr hab. Leszek Pazderski z UMK w Toruniu , a także uczestnicy i organizatorzy referendum sprzed 10 lat.

Kilkunastu mieszkańców regionu, szczególnie zaangażowanych w referendum z 2009 roku zostanie uhonorowanych pamiątkowymi statuetkami, a aktywiści powstałej po referendum Ogólnopolskiej Koalicji “Rozwój TAK - Odkrywki NIE” odbiorą nagrody im. Ireny Rogowskiej -  nieżyjącej wójt gminy Lubin i przewodniczącej Koalicji.

Konferencję uświetni koncert kwartetu smyczkowego Amoroso. 

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Początek strony