WtPaź15

Specustawa górnicza do kosza

Specustawa do kosza, rządzący posłuchali suwerena! 

Wczorajsza demonstracja okazała się bardzo skuteczna i jej rezultaty mogliśmy odczuć od razu. Dzięki zjednoczeniu całego środowiska, walczącego o przestrzeganie zasad demokracji, nasz głos został wysłuchany. Udało się stworzyć sojusz, który będzie łatwy do odtworzenia w przyszłości.

Pod Sejmem spotkali się działacze, aktywiści, samorządowcy, rolnicy, przedstawiciele izb rolniczych, oraz mieszkańcy gmin dolnośląskich, lubelskich, lubuskich, łódzkich, kujawsko-pomorskich, śląskich i wielkopolskich, by wyrazić swoje zdanie w sprawie nowelizacji prawa geologicznego i górniczego.

"Myślałem, że posłowie są po to, by tworzyć prawo przyjazne ludziom i środowisku, a nie łamiące prawa człowieka i środowiska" – mówi Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze.

Szymon Simiński radny z gminy Babiak uważa: "Wystarczy przeznaczyć te pieniądze na #OZE w Wielkopolsce i Kujawach i to nam wystarczy! Oczekujemy by nam umożliwiono produkcję zdrowej żywności i czystej energii."

Z kolei Maciej Mroczek podkreśla: "Mieszkam 600 m od Poleskiego PN. Szkody będą na dziesięciolecia. Nie można narażać strategicznych zbiorników wody!"

Przeciwko nowelizacji ustawy są również mieszkańcy Złoczewa, którzy zdecydowanie nie chcą kopalni odkrywkowej. "Węgiel jest nie do zaakceptowania do dalszej produkcji energii. Mamy pieniądze z emisji CO2 - wykorzystajmy je na czystą energię" - mówi pan Stanisław Skibiński, rolnik ze stowarzyszenie Nie dla Odkrywki Złoczew.

 

Sprzeciw od razu odniósł skutek. W ostatniej chwili omówienie kontrowersyjnych regulacji wypadło z porządku obrad komisji środowiskowej. Oficjalnym powodem były problemy z dojazdem posłanki, która miała referować projekt. Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, ogłosiła dzisiaj, że nowelizacja ustawy nie będzie procedowana w czasie kadencji odchodzącego parlamentu. Głosy społeczeństwa oraz oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, dotarły do posłów i posłanek! 

 

Osoba do kontaktu z mediami:

Kuba Gogolewski - koordynator projektów Fundacji “Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

tel. +48 661 862 611

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Początek strony